Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy Powidz

ABC Czytelnika

ABC CZYTELNIKA

 

JAK SIĘ ZAPISAĆ DO BIBLIOTEKI ?

 

 • Należy mieć przy sobie  dokument tożsamości wraz ze zdjęciem (w przypadku dzieci – dowód tożsamości opiekuna).
 • Na miejscu wypełnia się kartę zapisu, i podaje: imię i nazwisko, adres, pełną datę urodzenia, status „zawodowy” (np. uczeń, rolnik, pracownik umysłowy, emeryt, bezrobotny), pesel,  telefon kontaktowy

DANE CZYTELNIKA NIE SĄ UDOSTĘPNIANE OSOBOM POSTRONNYM, SĄ WYKORZYSTYWANE TYLKO DO CELÓW STATYSTYCZNYCH.

 • Zapisanie się do Biblioteki jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu!
 • Osoby niepełnoletnie zapisują się razem z opiekunem.
 • UWAGA: Uruchomiliśmy wypożyczalnię komputerową. Wypożyczanie książek odbywa się przez odczytanie kodu kreskowego z książki i karty czytelnika. Czytelnik otrzymuje KARTĘ CZYTELNIKA przy zapisie do biblioteki. Karta jest bezpłatna. W przypadku jej zagubienia – kolejna karta kosztuje 10 złotych. Cały rok 2015 to okres „przejściowy”: jesteśmy w trakcie wydawania kart czytelnikom przy odwiedzinach biblioteki. Osoby, które są czytelnikami, a jeszcze nie odwiedziły biblioteki od stycznia 2015 – nie posiadają karty, powinny zgłaszać to bibliotekarzowi przy kolejnej wizycie.

W przypadku dzieci do klasy III – karty pozostają w Bibliotece.

A GDY JUŻ SIĘ ZAPISZESZ:

 • W jakich godzinach czynna jest biblioteka?

Biblioteka w Powidzu czynna jest 5 dni w tygodniu:

pon.11.00 – 19.00

wt.     7.30 – 15.30

śr.    11.00 – 19.00

czw.   7.30 – 15.30

pt.    7.30 – 15.30

 

 • Jak sprawdzić czy interesująca mnie książka znajduje się w bibliotece?  Informację o zbiorach można uzyskać telefonicznie (tel. 63 277 63 52) lub w KATALOGU ON-LINE na stronie www.powidz.naszabiblioteka.com .  Informacji, czy interesujący Cię tytuł jest aktualnie dostępny, czy wypożyczony udziela też bibliotekarz.
 • Czy mogę zarezerwować książkę, jeśli akurat jest wypożyczona?   Tak – Rezerwacji najlepiej dokonać osobiście lub telefonicznie. Należy pamiętać o pozostawieniu bibliotekarzowi swojego numeru telefonu. Bibliotekarz poinformuje o możliwości odbioru książki telefonicznie.
 • Ile książek mogę wypożyczyć jednorazowo?  Jednorazowo można wypożyczyć 8 dowolnych książek na okres 1 miesiąca (wg regulaminu)
 • Po jakim czasie muszę zwrócić książki do biblioteki?  Okres wypożyczenia książki wynosi 1 miesiąc wg. regulaminu – ale – UWAGA: przez kolejny 1 miesiąc nie jest naliczana kara, biblioteka tylko  upomina czytelnika . To ukłon w stronę czytelników, np. uczniów którzy potrzebują na dłużej wypożyczyć np. lektury. 2 miesiące to wystarczający czas żeby skorzystać z potrzebnych książek.
 • Czy mogę przedłużyć okres wypożyczenia książki?  Tak – Przed upływem terminu zwrotu, książkę da się wyjątkowo prolongować (przedłużyć wypożyczenie) na kolejny miesiąc, pod warunkiem że książka nie jest zamówiona przez innego czytelnika. Można to zrobić telefonicznie lub osobiście.
 • Jakie są konsekwencje przekroczenia terminu zwrotu książki? Czytelnikom nieprzestrzegającym terminu zwrotu książek grożą kary finansowe naliczane 2 miesiące po wypożyczeniu książki(0,05 zł za każdy kolejny dzień od każdego przetrzymanego woluminu. Zatem przetrzymanie książki 1 miesiąc – to kwota ok 1,50 złotego, (jeśli osoba przetrzymuje 5 książek jeden miesiąc, kara wynosi 5×1,50 = 7,50) . Bardzo prosimy o terminowe zwracanie książek!
 • Zgubiłem książkę z biblioteki, co mam zrobić? Nie czekaj, zgłoś ten fakt bibliotekarzowi w wypożyczalni, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojej sytuacji. Nie lekceważ faktu zagubienia książki. Żebyś Ty, drogi Czytelniku,  mógł za darmo wypożyczać książki, biblioteka musiała najpierw ponieść niemałe koszty ich zakupu.
 • Czy muszę być zapisany do biblioteki by skorzystać w Czytelni z księgozbioru podręcznego lub komputera (Internet)? Nie, przed skorzystaniem z czytelni lub komputera należy tylko wpisać się na listę odwiedzin wyłożoną w bibliotece.
 • Czy mogę wydrukować wyniki moich poszukiwań w Internecie?  Tak. (Wszystkie usługi informatyczne/komputerowe są opisane niżej.)

 

KOMPUTER I USŁUGI INFORMATYCZNE

 

 • Użytkownik może korzystać: z Internetu, z programów komputerowych (Excel, Word, Power Point) bezpłatnie.
 • W bibliotece wolno: drukować wyszukane dokumenty (odpłatnie wg. ustalonego cennika) i  skanować.
 • Można korzystać z Internetu na własnym sprzęcie (laptop, tablet), po wcześniejszym poinformowaniu bibliotekarza i uzyskania hasła dostępu do Wi-Fi.

Regulaminy dostępne w oddzielnej zakładce: REGULAMINY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny